Конспект уроку
№ 3
Інтегрований
урок
Німецька мова та образотворче мистецтво
Тема: Кольори.
Мета: удосконалювати навички малювання на тему; дати поняття про прямі лінії:
вертикальні, горизонтальні, похилі; активізувати словниковий запас учнів,
закріпити нові лексичні одиниці в комунікативних ситуаціях, вчити вживати назви
кольорів німецькою мовою в усному
мовленні; розвивати навички мовлення, сприяти формуванню інтегрованих знань
учнів, цілісної картини світу.
Обладнання:
таблиця-схема з зображенням етапів роботи над малюнком; прості та
кольорові олівці, папір, кольорові картки; картки для роботи в парах для
розвитку усного мовлення, малюнки (або фото), на яких показано cучасні будинки (сільського і міського типу);
дитячі малюнки.
Тип уроку: інтегрований, практичний
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. Вступна бесіда.
ІІ. Основна частина.
1) Актуалізація знань учнів з іноземної мови.
Wie ist das Haus? - Das Haus ist weiß.
Wie ist die Tafel? - Die Tafel ist schwarz.
Wie ist der Tisch? - Der Tisch ist braun.
|
Дім який? - Дім білий.
Дошка яка? - Дошка чорна.
Стіл який? - Стіл коричневий.
|
1)
Розвиток
навичок діалогічного мовлення. Робота з індивідуальними картками для парної
роботи.
Зразок картки:
Das Haus ist weiß.
Die Tür ist blau.
Die Tafel ist schwarz.
Der Tisch ist braun.
Das Heft ist gelb.
Das Lineal ist rot.
Der Bleistift ist grün.
Der Gummi ist grau.
|
|
|
Wie ist das Haus?
Wie ist die Tür?
Wie ist die Tafel?
Wie ist der Tisch?
Wie ist das Heft?
Wie ist das Lineal?
Wie ist der Bleistift?
Wie ist der Gummi?
|
3) А тепер гра! Я показую вам
картки, одна сторона яких пофарбована в певний колір, а інша – чорного кольору
таким чином, щоб ви бачили колір картки, а я
- ні. Я намагатимусь вгадати, якого кольору картка, називаючи кольори
німецькою мовою. Якщо я називатиму колір правильно, ви вимовляєте слово «Так»
німецькою мовою, а якщо ні - ви кажете слово «Ні».
weiß
|
schwarz
|
braun
|
gelb
|
blau
|
grün
|
rot
|
grau
|
-
Розгляньте
малюнки. Дайте відповіді на запитання:
Was ist das?
Ist das Haus alt oder neu?
Ist das Haus grau oder braun?
Wie sind die Fenster?
Wie ist die Tür?
Wie ist der Dach?
Wie ist der Boden vor dem Haus?
Ist das Haus ein- oder zweistöckig?
Was wächst vor dem Haus?
|
Was ist das?
Ist der Bleistift groß oder klein?
Ist der Bleistift grün oder rot?
Wie sind die Linien: horizontal (waagerecht) oder vertikal (senkrecht)?
Gibt es hier schiefe Linien?
|
6) Підготовка
до малювання власного будинку.
Und wie
ist dein Haus?
Ist dein
Haus groß oder klein?
Ist dein
Haus einstöckig oder fünfstöckig?
Wie sind die Fenster?
Wie ist die Tür?
Wie ist der Dach?
Wie ist der Boden vor deinem Haus?
Was
wächst vor deinem Haus?
|
Пригадайте свій
будинок, який він: великий чи малий, багатоповерховий чи
одноповерховий, який у нього
дах, які вікна, двері, що росте біля
вашого будинку.
|
Учитель опитує
двох-трьох дітей і, вислухавши їхні відповіді, показує картини, малюнки,
фотографії, на яких зображено сучасне місто або село, вигляд сільської та
міської забудови.
Після цього
починає практично пояснювати завдання. Учитель малює крейдою на дошці і
говорить:
Zuerst malen
wir den Boden, auf dem das Haus steht. Diese Linie ist auf dem Papierblatt
unten. Auf dem Boden malen wir das Fundament, weil gerade damit man ein Haus
zu bauen beginnt. Den Boden und das Fundament malen wir mit den geraden
Linien, die von Links nach Rechts
(waagerecht) gehen. Die Wände malen wir mir den vertikalen Linie. Die Decke malen wir mit einer waagerechten
Lilie, die zwei Wände verbindet. Und das Dach malen wir mit zwei schiefen
Linien - eine Linie sinkt nach links,
die andere – nach rechts.
Die Tür und
die Fenster malen wir mit den waagerechten und senkrechten Linien& eine Linie sinkt nach rechts,
andere – nach links. Dann malen wir noch einen Schornstein und unser Haus ist
fertig!
Sie können
auch, wenn sie wünschen, noch einige Bäume oder Blumen malen. Und jetzt
bemalt eure Häuser mit den
Buntstiften, so wie hier.
|
— Спочатку намалюємо землю, на якій стоятиме
будинок. Це буде лінія внизу аркуша паперу.
На землі зобразимо фундамент, бо саме з фундаменту починають будувати
всі споруди. І землю, і фундамент
малюємо лініями, що йдуть зліва направо. Вони називаються горизонтальними.
Стіни зобразимо лініями, що йдуть зверху вниз,— це вертикальні лінії. Стелю
намалюємо горизонтальною лінією, що з'єднає дві вертикальні стіни. А дах у
нас буде виконано двома похилими лініями:
одна похилена вліво,
друга — вправо. Вікна і двері виконуємо вертикальними і
горизонтальними лініями. Ще домалюємо димар, і будиночок готовий. Хто хоче,
намалює біля нього паркан, дерева, квіти. А тепер розмалюємо будиночок кольоровими
олівцями, тільки штрихи треба класти рівно, ось так.
|
Учитель показує
в повітрі, як малювати лінії вертикальні, горизонтальні й похилі. Учні,
тримаючи олівці в руках, повторюють рухи вчителя. Вправу виконують під команду
«раз-два», спочатку правою рукою, а потім лівою. На закінчення пояснювальної
частини заняття вчитель запитує учнів:
Mit welchen
Linien kann man den Boden, die Wände, den Dach malen?
Und was kann
man noch mit solchen Linien malen?
|
— Якими лініями треба малювати землю,
фундамент будинку, стіни, дах? А що
ще можна намалювати
вертикальними і горизонтальними лініями?
|
Самостійна робота
Учитель стирає
з дошки малюнок будиночка, нагадує, як тримати олівець, як сидіти під час
роботи, і дозволяє учням розпочати малювання. Під час роботи вчитель підказує
окремим учням, де розмістити вікна і двері (вони часто малюють вікна вище від
дверей), як намалювати димар, телевізійну антену. Особливу увагу він звертає
на правильне розмальовування кольоровими олівцями.
За 6—7 хв до
кінця уроку вчитель припиняє роботу і влаштовує імпровізовану виставку кращих
малюнків. Учитель аналізує роботи, виділяючи позитивні сторони в них, відзначає
самостійність вирішення малюнка, наявність у ньому таких деталей, про які
вчитель не говорив, але які вдало доповнюють малюнок.
Після
«виставки» вчитель збирає малюнки для оцінювання.
Доповненням до
цього уроку може бути позакласне заняття, під час якого учні вирізують з
кольорового паперу різні геометричні фігури (квадрати, прямокутники,
трикутники), складають з них будиночки і наклеюють на білий папір.
IV. Домашнє завдання. намалювати 3—4 предмети, які є вдома:
книжкову шафу, диван, письмовий стіл тощо прямими та похилими лініями. Описати
форму і колір цих предметів німецькою мовою.
У. Підсумки
уроку. Мотивація оцінок. За
2—3 хв до кінця уроку він ставить учням кілька запитань:
Was haben wir
heute gemalt? Mit welchen Linien? Zeigt mir bitte waagerechte /senkenrechte /
schiefe Linie?
|
— Що ми
сьогодні малювали? Якими лініями малювали будинок? Як провести горизонтальну
лінію? Вертикальну? Похилу?
|
|